JAVA exPress > Archiwum > Numer 4 (2009-06-01) > Recenzja GroovyMag kwiecień 2009

Recenzja GroovyMag kwiecień 2009

GroovyMag to czasopismo tworzone przez użytkowników i entuzjastów Groovy i Grails. Miesięcznik wydawany jest od listopada 2008 jako publikacja pdf.

Get Rich Quick with Flex and Grails (Part I)

Autorzy: Jeremy Anderson i BJ Allmon

Artykuł demonstruje w jak prosty sposób można połączyć framework Adobe Flex z Grails otrzymując wydajne narzędzie do tworzenia bogatych aplikacji internetowych (RIA). Autorzy prowadzą nas za rękę przez proces tworzenia aplikacji pokazując kluczowe elementy niezbędne dla współpracy dwóch technologii: dostęp do danych poprzez usługę RemoteService i wiązanie danych po stronie serwera i klienta. Efektem jest stworzenie prostej aplikacji internetowej do zarządzania kontaktami, która zostanie rozbudowana w drugiej części artykułu.

Groovy under the Hood – How your Groovy Class Becomes Java Bytecode (Part II)

Autor: Kirsten Schwark

Druga część tekstu opisującego działanie Groovy i jego relację względem Javy. W tej odsłonie dowiadujemy się jak stworzono dynamiczny język programowania jakim jest Groovy. Poznamy podstawy jego implementacji: mechanizm Metaobject Protocol (MOP) odpowiadający za elastyczność języka oraz Call Site Caching w dużej mierze usprawniający jego działanie.

Sumatra: Testing JavaScript from Groovy

Autor: Scott Vlaminck

Sumatra to framework stworzony do testowania kodu JavaScript w Grails. Zamienia on kod JS na kod Groovy, umożliwiając jego proste testowanie. Pozwala na ładowanie zewnętrznych klas, uruchamianie kodu JS przekazywanego z Groovy w postaci stringów i testowanie go przy użyciu zwykłych asercji. Możliwe jest także testowanie kodu, który wykorzystuje frameworki JavaScript (w chwili obecnej obsługiwany jest jedynie Prototype).

What's New in Groovy 1.6?

Autor: Guillaume Laforge

Jak sama nazwa wskazuje, w artykule omówiona została długa lista zmian wprowadzonych w Groovy 1.6. Pełen tekst można znaleźć tutaj: http://www.infoq.com/articles/groovy-1-6.

New GORM Features in Grails 1.1 (Part 2 of 2)

Autor: Bashar Abdul-Jawad

Ta część przeglądu nowych funkcji Grails 1.1 zawiera omówienie: ładowania obiektów tylko do odczytu, dodawania domyślnego porządku sortowania do klas domenowych, zmian w dynamicznych finderach, nowych opcjach mapowania i ładowania obiektów z bazy danych partiami (batch fetching).

Plugin Corner – Javascript validation plugin

Autor: Dave Klein

W cotygodniowym kąciku tym razem Javascript validation plugin – wtyczka dająca możliwość walidacji danych po stronie klienta. Ograniczenia zawartości pól formularza pobiera z klas domenowych, wspiera internacjonalizację, a do uruchomienia potrzebuje jedynie dodania kilku linijek kodu. Plugin jest w dość wczesnej fazie rozwoju, więc niektóre jego funkcjonalności są ograniczone.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Tylko zalogowani użytkowincy mogą pisać komentarze

Developers World